Ar žinote, kokia įvairi ir įspūdinga jodo nauda organizmui? Šis mineralas yra neįkainojamas mūsų sveikatai, nes įtakoja įvairias kūno funkcijas – nuo skydliaukės veiklos iki imuninės sistemos.
Klausiate – kaip pasirūpinti, kad jūsų organizmas gautų pakankamai jodo?
Šio straipsnio tikslas – ne tik papasakoti jodo naudą organizmui, bet ir pasiūlyti praktinių būdų, kaip įtraukti jodą į savo mitybą.
Skydliaukės funkcija yra svarbi organizmui metabolizmui, šilumos gamybai, nuotaikai, kalcio apykaitai ir daug kitų funkcijų palaikyti.
Tačiau tie, kas turi skydliaukės problemų, turėtų atsargiai žiūrėti į jodo perteklių. Esant lėtinėms/autoimuninėms skydliaukės ligoms, organizmo reakcija į jodą gali būti jautri, defektiška.
Jodas mažina vaikų dėmesio sutrikimus, hiperaktyvumą. Jeigu nėščiai moteriai trūksta jodo, vaikai dažniausiai turi šiek tiek mažesnį intelekto koeficiento (IQ) lygį ir lėčiau vystosi.
Pašalinti estrogeną yra ypač svarbu moterims, kad apsisaugotų nuo lytinių organų cistų ir vėžio (kiaušidžių, gimdos kaklelio, krūtų).
Vyrams taip pat padeda pašalinti iš organizmo toksinius – sintetinius estrogenus, taip didindamas testosteroną – vyrams svarbaus hormono lygį. Geresnis testosterono – estrogeno santykis vyrams padeda auginti raumenų masę, padidinti libido, turėti gilesnį balsą ir daugiau pasitikėjimo savimi.
Sunkiųjų metalų perteklius kūne yra labai dažnai viena iš pagrindinių lėtinių, autoimuninių, infekcinių ligų ar net vėžio priežasčių. Todėl kasdienis jodo vartojimas yra labai svarbus, kad vyktų detoksifikacijos procesai.
Jodas turi vėžinių ląstelių augimą slopinantį poveikį.
Jodas padeda skydliaukei ir lytinėms liaukoms veikti efektyviau, hormonams susibalansuoti.
Prakaitavimas padeda pašalinti organizme susidariusius šlakus, sunkiuosius metalus ir kitus toksinus. Nesugebėjimas prakaituoti arba labai ribotas prakaitavimas yra simptomas, rodantis jodo trūkumą.
Jodas gerina jautrumą gliukozei ir insulinui. Taip valgomi angliavandeniai efektyviau verčiami energija, o ne kūno riebalais!
Jodas gali padėti vystyti protinį pajėgumą, veikia kaip apsauga nuo demensijos ir psichinių sutrikimų.
Jodas maisto produktuose, kur RPN – rekomenduojama dienos norma. Ji yra 150mcg (mikrogramų), tačiau tai tik minimali dozė. Gerai savijautai reikia šiek tiek daugiau.
Žinios apie jodo naudą organizmui yra svarbus žingsnis siekiant geresnės sveikatos. Pasirūpinkite, kad jūsų mityba būtų subalansuota ir įvairi, įtraukdami maisto produktus, kurie yra geri jodo šaltiniai.
Pavyzdžiui, jūros dumbliai yra vienas geriausių jodo šaltinių ir turi ypatingai didelę naudą organizmui. Tad, kodėl gi nepasigaminus sušių? Arba pasigaminkite skanų žalią kokteilį, kurio receptą rasite straipsnyje “Jūros dumblių nauda sveikatai”.
Svarbiausia, valgykite skaniai ir neforsuokite jokių produktų, nes ilgalaikės sveikatos paslaptis yra maitintis skaniai ir su malonumu.
ŠALTINIAI:
Iodine intake in human nutrition: a systematic literature review – PMC (nih.gov)
Top 15 Iodine-Rich Foods and Key Health Benefits They Provide – Dr. Axe (draxe.com)
Autorius: Dovydas Lukšas
Maistas yra Vaistas platformos kūrėjas, CHEK Instituto Holistinio sveikatingumo ir personalizuotos mitybos specialistas.
TAPK BENDRUOMENĖS NARYS!
Gausi koncentruotą ir naudingą informacją, kuri įkvėps gyventi sveikiau.