Jūros dumblių nauda žmogaus organizmui išties įspūdinga ir nustebina ne vieną. Šios jūros daržovės slepia neįtikėtinas savybes. Nuo estrogeno balanso iki kognityvinės funkcijos gerinimo, o įtraukti į mitybą išties paprasta!
Išsiaiškinkime dabar: kodėl verta vartoti jūros dumblius ir kaip juos įtraukti į savo kasdienį valgiaraštį. Pateikiame receptus su jūros dumbliais trijose formose – jūros kopūstai, spirulina ar cholera milteliai ir jūros dumblių lakštai.
Pašalina estrogenų perteklių iš organizmo. Moterims sumažina lytinių organų cistų ir vėžio riziką. O jau esant – padeda kovoti su tuo. Vyrams taip pat naudingi, nes sumažina per didelį estrogenų kiekį, todėl padidėja vyriško hormono – testosterono lygis.
Ypač svarbūs ir vaikučiams, kai smegenys dar vystosi. Atliktame tyrime buvo lyginami vaikučiai vartojantys jodą ir tie, kuriems trūko. Kognityvinė funkcija buvo geresnė tų, kurie vartojo.
Taip pat labai svarbu paminėti, kad jodas padeda apsisaugoti nuo halogenų pertekliaus – bromo, fluoro, chlorino, kurių per įvairius srautus patenka į organizmą, tačiau jų organizmui nereikia dideliais kiekiais.
Jūržolėse gausu vitamino C ir B grupės vitaminų, jodo, magnio, kalio, geležies, cinko. Jūržolės, pavyzdžiui wakame turi nuo 8-10 kartų daugiau kalcio negu karvės pienas (jeigu paimsime sukoncentruotą kiekį gramais).
Uždegiminiai procesai yra pagrindinė visų ligų priežastis. Jūros dumbliai turi antioksidantų – fukoidanų, kurie mažina uždegimo procesus, pagerina cholesterolio lygį kraujyje ir veikia kaip prevencija nuo širdies ligų.
Vanadžio mažais kiekiais reikia žmogaus organizmui. Jis padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tai vertinga žmonėms sergantiems prediabetu ar diabetu.
Fukoksantinas padaro vėžiu sergančių pacientų vartojamus vaistus efektyvesniais, nes neleidžia vėžinėms ląstelėms prisitaikyti prie veikliųjų medžiagų, taip sumažindamas didesnį žalingų vaistų suvartojimą.
Fukoidanas yra dar efektyvesnis: jis priverčia vėžines ląsteles žūti (apoptozė). Jis veiksnus prieš leukemiją, storosios žarnos, krūties ir plaučių vėžį.
Fukoidano ir fukoksantino medžiagų kombinacija padaro šią jūrų daržovę vienu efektyviausiu priešvėžiniu maistu – vaistu!
Jūros dumbliai turi medžiagą, padedančia sudeginti daugiau riebalų. Dėl jodo skatina skydliaukės veiklą, greitesnę medžiagų apykaitą.
Tačiau tie, kas turi skydliaukės problemų turėtų atsargiai žiūrėti į jodo perteklių. Turint lėtinių ar autoimuninių skydliaukės ligų, reakcija į jodą gali būti pajautrinta, defektiška.
Jūros kopūstai gali padėti kaip prevencija nuo II tipo diabeto, prediabeto ir sumažinti II tipo diabeto simptomus.
Kodėl? Nes gerina jautrumą gliukozei ir jautrumą insulinui. Tai yra pajėgumą apdirbti suvartotą cukrų ar krakmolą.
Jūros dumbliai gali padėti kaip prevencija nuo kraujo krešulių (trombų), dėl kurių atsiranda insultai, širdies priepuoliai.
Fukoidanas yra tokia potenciali antitrombozinė medžiaga, kad mokslininkai priėjo prie išvados, jog ji veikia geriau negu kai kurie priskiriami sintetiniai vaistai. Tai ypač naudinga diabetikams, kurių kraujyje susidaro daugiau krešulių nei įprastai.
Fukoidanas taip pat apsaugo nuo išeminių pažeidimų, sukeltų dėl neužtenkamos kraujotakos į tam tikras kūno dalis.
Kai kurie žmonės mėgsta vartoti jūros kopustus tiesiog kaip maisto šaltinį prie valgio, o kitiems labiau patinka chlorella arba spirulina (milteliai) – į kokteilius ar košes. Pasirinkimas jūsų – svarbiausia vartokite, įtraukite į mitybą.
Vartokite jūros kopūstus kaip garnyrą prie bet kokio patiekalo vietoje salotų. Jie turi puikų skonį, tad puikiai tiks prie daugumos patiekalų.
Sunokęs (ar net pernokęs) bananas, 1 valg.š medaus, 0,5 arb.š. cinamono, 300 ml kokosų (ar kito augalinio) pieno ir 10 g spirulinos arba chlorellos. Viską sudėkite ir sumaišykite trintuve.
Svarbu: Jei patinka truputis rūgštelės, pridėkite pusę obuolio. Vitaminas C padės įsisavinti geležį. Svarbu – nevartokite karvės pieno šiame kokteilyje, kad geriau įsisavintumėte mineralus.
Sveikesniam žarnynui, gražesnei odai ir plaukams galite taip pat įsidėti 20g kolageno baltymų. O jei norite, įsidėkite augalinių baltymų, pvz žirnių, ryžių, kanapių.
Išmokite pasigaminti skalsius sušius – jums reikės jūros dumblių lakštų, sušių ryžių, kokybiško sojos padažo ir mėgstamų ingredientų:
Proteinui – lašišos (šviežios arba sūdytos), krevečių, tuno, žuvies, vištienos ar kito mėgstamo proteino.
Šviežumui – agurko, paprikos, morkos ar kt.
Geriems riebalams – humuso, avokado ar kt.
Padažui – tepamo sūrelio, aštraus padažo (Adžika ar kt.)(nepadauginkite)
Eiga:
1. Išvirkite sušių ryžius pagal instrukcijas, nepraleiskite sūdymo ir acto.
2. Paruoškite visus ingredientus taip, kad būtų patogu sušius susukti – t.y. supjaustykite juostelėmis arba mažais gabaliukais.
3. Susukite sušius. Jeigu nežinote kaip – peržiūrėkite video internete, pavyzdžiui Youtube “Kaip sukti sušius?”. Sėkmės!
Skanūs ir naudingi receptai su jūros dumbliais – kopūstais ne tik suteikia jūsų mityboje unikalų skonį, bet ir papildo jūsų organizmą vertingomis maistinėmis medžiagomis.
Išbandykite šiuos receptus ir leiskite jūros dumbliams praturtinti jūsų mitybą, suteikiant jums dar vieną priežastį džiaugtis sveiku gyvenimo būdu. Skanaus!
ŠALTINIAI:
Dietary Vitamin C in Human Health – PubMed (nih.gov)
Anticancer activity of seaweeds – PubMed (nih.gov)
Seaweeds in the Oncology Arena: Anti-Cancer Potential of Fucoidan as a Drug—A Review – PMC (nih.gov)
Autorius: Dovydas Lukšas
Maistas yra Vaistas platformos kūrėjas, CHEK Instituto Holistinio sveikatingumo ir personalizuotos mitybos specialistas.
TAPK BENDRUOMENĖS NARYS!
Gausi koncentruotą ir naudingą informacją, kuri įkvėps gyventi sveikiau.