Nors kai kam tai piktžolė, kiaulpienė yra įvairių kultūrų puikiai žinomas ir natūropatinės medicinos gerbiamas augalas 🙂
Iš tikrųjų, tai puikus valgomas ir maisto medžiagomis turtingas augalas. Kiaulpienių nauda tuom nesibaigia, nes ji yra kartumynas, stimuliuojantis kepenų ir tulžies pūslės veiklą, skatinantis sisteminę organizmo detoksifikaciją.
Na, o švarus, neužterštas organizmas yra SVEIKAS organizmas! 🙂
Vartojamos yra visos dalys: žiedai, lapai ir šaknys. Daugiausiai naudingų medžiagų galima rasti šaknyse.
Visos šios dalys turi kartų skonį, todėl pagal Tradicinę kinų mediciną labai teigiamai veikia kepenis, tulžies pūslę ir virškinimo-pasisavinimo procesą kūne.
Tik prasidėjus kiaulpienių sezonui, pradedu kramtyti po keleta žiedų per dieną. Kiaulpienė puikiai tinka prieš valgį pastimuliuoti virškinamojo trakto veiklą.
Tradicinėje kinų medicinoje kiaulpienės vartojamos esant nevirškinimui ir tuštinimosi sutrikimams, padidėjusio uždegimo situacijų metu kūne. Taip pat kaip diuretikas – inkstams ir šlapimo pūslei, nuo infekcijų, kraujo valymui, bei kaip augalas, stiprinantis inkstų ir antinksčių zonos bioenergetiką.
Taigi, kiaulpienių nauda visapusiška! Panagrinėkime detaliau.
Didina šlapimo kiekį, šalinant skysčių su toksinais perteklių iš organizmo. Kiaulpienių privalumas tame, kad jose yra labai didelis kiekis kalio, o tai svarbu, kad diuretikas nepašalintų per daug elektrolitų, kurie svarbūs, pavyzdžiui, nerviniams signalams perduoti.
Kiaulpienės valo kraują, gerina kepenų ir inkstų funkciją, stimuliuoja limfinę sistemą. Šie paminėti organai ir sistemos yra ypač svarbūs detoksifikacijai, sveikam organizmui palaikyti 🙂
Puikus skaidulinių medžiagų, maitinančių gerąsias bakterijas šaltinis. Kiaulpienėse galima rasti aminorūgščių, cukrų, mineralų, pavyzdžiui geležies, cinko, boro, kalcio, magnio, kalio, vitaminų A (beta-karoteno), C, K, E bei folio rūgšties ir kitų B grupės vitaminų.
Antioksidantai slopina laisvųjų radikalų/ oksidacinio streso žalą mūsų organizmo ląstelėms, audiniams, struktūroms, organams. Tai natūrali apsauga nuo lėtinių ligų.
Moksliniai tyrimai rodo, jog kiaulpienių šaknų ekstraktas turi antimikrobinį ir anti-virusinį poveikį!
Kiaulpienės turi antimikrobinių, bakterijas, grybelius ir virusus slopinančių junginių bei fitomedžiagų. Specifiškai, kiaulpienių ekstraktas slopina ŽIV viruso replikaciją (anti-retrovirusinis poveikis).
Turi apsauginį poveikį nuo įvairių toksinų, o kepenys – pagrindinis detoksifikacinis organas. Esant toksinų pertekliui, kepenys yra žalojamos. Kiaulpienių fitomedžiagos ne tik apsaugo nuo chemikalų, endotoksinų žalos, bet tuo pačiu pagerina ir jų pašalinimą iš kūno.
Kiaulpienės skatina kepenų tulžies gamybą, kuri svarbi sveikam gerųjų-blogųjų bakterijų balansui žarnyne, taip pat suvirškinti ir pasisavinti riebalus bei riebaluose tirpius vitaminus (A,D,E,K,K2).
Cikorinė ir chlorogeninė rūgštys, esančios kiaulpienėse, mažina padidėjusį cukraus kiekį kraujyje, taip pat padeda išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje, tai svarbu organizmui išlikti homeostazėje (balanso, harmonijos būsenoje)
Uždegimo metu cukraus kiekis kraujyje dažnai neproporcingai šokinėja aukštyn ir žemyn.
Bendrai – antioksidantai, esantys kiaulpienėse – betakarotenas, polifenoliai ir kt. slopina uždegimo procesą, oksidacinį stresą ir neutralizuoja laisvuosius radikalus.
Kiaulpienės yra turtingos geležimi.
Turi antimikrobinį poveikį, o antioksidantai slopina uždegimo procesą, kiaulpienių fitomedžiagos skatina regeneraciją. Padeda mažinti H.pylori peraugimą ir skrandžio uždegimą tiems, kam kyla skrandžio opos dėl jos peraugimo.
Kiaulpienės turtingos kalciu, vitaminu A (betakarotenu), vitaminu K, kurie svarbūs atramos-judėjimo sistemai. Antioksidantai slopina uždegimo procesą.
Tinkamas tulžies išskyrimas išlaiko sveiką gerųjų:blogųjų bakterijų santykį žarnyne, padeda suvirškinti riebalus ir pasisavinti riebaluose tirpius vitaminus (A,D,E,K,K2), taip pat sutepa išmatas, todėl pagerina peristaltiką (žarnyno susitraukimus), taip apsaugant nuo vidurių užkietėjimo 😉
Visos kiaulpienės valgomos dalys yra karčios. Būtent tas kartumas ir specifinės fitomedžiagos stimuliuoja kepenų ir tulžies pūslės veiklą, tulžies išskyrimą žarnyne!
Tai padeda išlaikyti sveikas kraujagysles, gerą kraujotaką ir ne tik 🙂
Kiaulpienės slopina uždegimo procesą, laisvųjų radikalų kiekį kūne. Tai ir dėl diuretinio poveikio bei sąveikos organizme su elektrolitais.
Kiaulpienės šaknys ir stiebai stimuliuoja insulino išskyrimą. Taip pat turi fitomedžiagų, kurios gerina jautrumą insulinui. Tai padeda išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir geriau panaudoti maistą energijai, o ne riebalų kaupimui.
Kiaulpienių šaknų ekstraktas naikina storosios žarnos vėžines ląsteles, jų vystymąsi, skatina vėžinių ląstelių apoptozę (susinaikinimą).
Moksliniai tyrimai rodo, jog kiaulpienių ekstraktas, ypač lapų ir žiedų ekstraktas, gali apsaugoti nuo Ultravioletinio B spindulių spektro pertekliaus (perkaitimo-nudegimo) žalos.
Kiaulpienių ekstraktas ir fitomedžiagos yra efektyviai naudojamos natūraliuose odos kremuose pagerinti jos būklę! 🙂
Kadangi kiaulpienės yra kartumynas, jis stimuliuoja virškinimo-pasisavinimo procesą, užkuria mūsų virškinimo „ugnelę“. Todėl labai naudinga vartoti visai prieš valgį, kad stimuliuotume skrandžio sulčių, tulžies, fermentų išskyrimą ir pagerintume virškinimo-pasisavinimo procesą. Juk svarbu ne tai, KĄ valgome, o tai, KĄ pasisaviname! 🙂
Balandžio mėnesį kiaulpienės jau po truputį pradeda nuspalvinti mūsų parkus, pievas ir laukus, vien nuo jų geltono grožio pakyla nuotaika! 🙂
Kažkas naikina jas kaip piktžolę, tačiau dabar sužinojote kokios jos NAUDINGOS yra mūsų sveikatai, ypač tulžies pūslei ir kepenims, kurios atsakingos už tūkstančius esminių mūsų kūno procesų.
Tikiuosi, tai paskatins jas vartoti! Tad pasiskinkite ir skanaukite jų, vartodami paprastai – tiesiog pakramsnodami, o jaunus lapelius dėkite į salotas ir kokteilius.
Norėčiau išgirsti iš JŪSŲ komentaruose – ar šiandienos informacija buvo įdomi, ar patiko? Kas šiame straipsnyje buvo jums įdomiausia? 🙂
PADISKUTUOKIME:
• Ar vartojate sezoniškai kiaulpienes pagerinti sveikatą, kepenų funkciją, valyti organizmą ?
• Kokias kiaulpienių dalis dažniausiai vartojate ir kaip paruošiate ?
• Kokį poveikį pajautėte vartodami kiaulpienės žiedus, lapus, šaknis ar jų ekstraktą?
• Gal turite kokių nors klausimų? Drąsiai rašykite į komentarus ! 😉
ŠALTINIAI:
– Jia Y.Y. et.al. (April, 2014). Taraxacum mongolicum extract exhibits a protective effect on hepatocytes and an antiviral effect against hepatitis B virus in animal and human cells.
– Yafan Yang & Shuangshuang Li. (2015). Dandelion Extracts Protect Human Skin Fibroblasts from UVB Damage and Cellular Senescence. Oxidative Medicine and Cellular Longevity.
– H.Huamin et. Al. (November, 2011). Inhibitory effect of aqueous dandelion extract on HIV-1 replication and reverse transcriptase activity. BMC Complementary Alternative Medicine.
– P.Ovadje et. al. (2016, November). Dandelion root extract affects colorectal cancer proliferation and survival through the activation of multiple death signalling pathways. Oncotarget
Autorius: Dovydas Lukšas
Maistas yra Vaistas platformos kūrėjas, CHEK Instituto Holistinio sveikatingumo ir personalizuotos mitybos specialistas.
TAPK BENDRUOMENĖS NARYS!
Gausi koncentruotą ir naudingą informacją, kuri įkvėps gyventi sveikiau.