Kaip jau greičiausiai žinote, kavos poveikis sveikatai gali būti tiek pozityvus, tiek negatyvus. Todėl jeigu vartojate – svarbus yra protingas kavos vartojimas. Jeigu kavą vartojame teisingai – ekologiškas kavos gėrimas turi daugiau naudingų poveikių sveikatai.
Didelė dalis žmonių pasaulyje serga autoimuninėmis ligomis, turi skydliaukės ar lėtinio nuovargio problemų. Tokiems žmonėms kava nerekomenduojama. Nes ji per daug išsekina ligos išstresuotą organizmą, kuriam ir taip nepavyksta palaikyti homeostazės (balanso). Dažnai būna nervų sistema ir antinksčiai jau išvargę nuo lėtinio streso.
Vakarų civilizacijoje – būtent KAVA yra vienas didžiausių antioksidantų ir polifenolių šaltinis mitybos racione. Šios medžiagos slopina uždegimą, skatina detoksifikaciją, mažina ląstelių mutacijų procesus, skatina autofagiją (defektuotų ląstelių šalinimą – atsinaujinimą į sveikas), mažina lėtinių – autoimuninių – vėžinių ligų riziką.
Jeigu kava patinka kaip gėrimas, bet jaučiate, kad jus pavyzdžiui per daug “užkelia”, išblaško ar pasidarote neramūs – tai yra dėl padidėjusio kortizolio/ adrenalino. Kai kurie žmonės turi hiper reakciją į kofeiną. Kaip tai galima subalansuoti?
Stenkitės išgerti paskutinį kavos puodelį iki 14-15 valandos vėliausiai, kad jūsų organizmas naktį pailsėtų, kokybiškai išsimiegotumėte. Kofeinas išgertas per daug vėlai trikdo melatonino (miego, poilsio hormono) išsiskyrimą, taip pat sumažina giliojo miego fazes kiekį.
Turėjau klientų, kurie apie 30 ir daugiau metų per dieną išgeria nors po 1 kavos puodelį. Jei tai panašu į jus, rekomenduoju padaryti nuo 2 savaičių iki mėnesio pertrauką visiškai be kofeino. Pradėjus kavą vėl vartoti, darykite pertrauką – savaitę kiekvieną mėnesį arba nors porą dienų per savaitę. Vietoj to, įtraukite į racioną: dekofeinizuotą kavą, gilių kavą, chaga grybo kavą, kiaulpienių šaknų kavą ar žolelių arbatas. Per šias pertraukas jūs duosite savo organizmui pailsėti, atkurti natūralų biologinį laikrodį, neleisite kūnui priprasti prie kofeino. Gausite kavos – kofeino naudą aktyviau, išvengdami pripratimo prie kofeino.
Taip išlieka didžiausia antioksidantų ir polifenolių koncentracija. Todėl aš gaminuosi savo šviežiai, iš lėto, palengva, su japoniška medine kavamale – mėgaujuosi procesu, aromatu, o gurkšnoju taip pat lėtai. Bet ne kiekvieną dieną.
Gerdami kavą rinkitės pagamintą iš natūralių, ekologiškų kavos pupelių, nes kavos pupelės yra vienos iš labiausiai pesticidais (toksiškais chemikalais) purškiamų augalų. Ir nors nuo kavos pupelės iki kavos gėrimo – daug kelio ir tų chemikalų lieka mažai – mikrodozėmis vis tiek turi įtakos. Todėl vartodami ekologišką apsisaugote. O taip pat ekologiškos turės daugiau antioksidantų ir polifenolių.
Prie kiekvieno išgerto kavos puodelio rekomenduočiau išgerti po 1 stiklinę šviežio vandens.
Geriantiems kavą rekomenduočiau valgyti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, ypač lapinių, žalių bei daigų, kad subalansuotumėte pH kūne.
Pagrindinės išvados apie tai, Kaip vartoti kavą sveikiau?
Kavos vartojimas gali sukurti malonius momentus ir turėti geros įtakos sveikatai ir produktyvumui, tačiau svarbu prisiminti ir apie poveikį sveikatai.
Rinkitės kokybišką, ekologišką kavą ir vartokite ją saikingai, laikydamiesi rekomendacijų. Sveikas požiūris į kavą gali lemti pasimėgavimo akimirkas, tuo pačiu saugant savo sveikatą.
Smalsu, kokia yra kavos nauda ir žala? Skaitykite straipsnyje “Kaip kava veikia organizmą? Daugelis ją vartoja neteisingai…”
ŠALTINIAI:
Autorius: Dovydas Lukšas
Maistas yra Vaistas platformos kūrėjas, CHEK Instituto Holistinio sveikatingumo ir personalizuotos mitybos specialistas.
TAPK BENDRUOMENĖS NARYS!
Gausi koncentruotą ir naudingą informacją, kuri įkvėps gyventi sveikiau.