Datulės yra saldus vaisius, augantis ant datulių palmės medžio. Šio medžio ir jo vaisiaus tikroji kilmė yra Artimieji Rytai ir Indijos slėnis.
Manoma, kad datulės atsirado teritorijoje, kur dabar yra Irakas, o buvo kultivuojama nuo laikų, kai gyvavo senovės Mesopotamija ir priešistorinis Egiptas, apie 4000 metų prieš Kristaus apsireiškimą. Taigi datulė – laiko patikrintas žmogaus maistas.
RPN* – rekomenduojamos paros normos
Kalorijos 282
Angliavandeniai 75 g 25% RPN:
Baltymai 2,5 g 5% RPN
Riebalai 0,4 g 0% RPN
Natrio 2 mg 0% RPN
Kalio 656 mg 18% RPN
Kalcis 3% RPN
Geležis 5% RPN
Vitaminas B6 10% RPN
Magnis 10% RPN
*% RPN (Rekomenduojama paros norma) nurodo, maisto porcija prisideda prie kasdienės rekomenduojamos mitybos. 2000 kalorijų mityba yra naudojama apskaičiuojant bendrinius mitybos patarimus.
Dėl įvairių antioksidantų (flavanoidų, p-koumarinės, ferulinėsi ir sinapinės rūgščių bei kt.), mažinančių uždegiminius procesus smegenyse.
Datulės gali būti gera prevencija nuo vidurių užkietėjimo. Šie vaisiai padeda virškinimui žarnyne dėl to, kad turi nemažai skaidulų. Naudingos kenčiantiems nuo viduriavimo ar atsigauti po to, dėl esančių skaidulų bei elektrolitų.
Datulės yra natūralus, švarus ir sveikas angliavandenių (energijos) šaltinis. Lengvai virškinamos, nedirgina žarnyno, todėl lengvai pasisavinamos.
Datulės yra kaip geras “kuras” treniruotėms ir po jų. Taip pat padeda auginti raumenų masę, nes lengva vartoti jų nemažai. Datulės puikia tinka prisotinti raumenis glikogenu.
Toks poveikis pasireiškia dėl to, kad turi tirpiųjų ir netirpiųjų skaidulų, taip pat naudingų aminorūgščių. Tačiau esančios skaidulos nesukelia žarnyno dirginimo poveikio (kaip dažnai būna su pupelėm ir kt.). Datulių medžiagos stimuliuoja virškinimą ir žarnyno peristaltiką.
Labai patogu naudoti sutrintas vietoj cukraus ir kitų saldiklių. Tokio pasaldinimo pranašumas, kad turi ir skaidulų, ir naudingų maistinių medžiagų. Naudokite pudinguose, pyraguose, glotnučiuose, pasidarykite datulių karamelę.
Indijoje naudojamas receptas Meilei su datulėmis: Palikite 4-5 datules stiklinėje pieno per naktį. Rytą atsikėlus į tą patį pieną įdėkite šaukštelį medaus, pusę šaukštelio kardamono ir žiupsnelį juodojo pipiro. Viską suplakite į skystą masę. Naudokite kaip stimuliuojantį gėrimą.
Dėl antioksidantų esančių vaisiuje, datulės gali padėti kovoti prieš vėžines ląsteles. Moksliniai tyrimai rodo, kad šis džiovintas vaisius slopina auglių vystymąsi.
Kuomet jaučiate prasidedančias alergijas, pabandykite įtraukti daugiau datulių į savo maisto racioną ir stebėkite, ar jaučiatės geriau.
Tai Ugnės receptas, kuris jau tapęs legendiniu natūraliu saldikliu beveik visiems saldiems patiekalams. Galite pasigaminti arba tirštesnę datulių karamelę arba skystesnį datulių sirupą.
Jums reikės: datulių (kiek norite), 1-2 v.š. kokosų aliejaus, žiupsnelio druskos, mėgstamų prieskonių (cinamono, kardamono, kt.)
Eiga:
Šią datulių karamelę galite valgyti su blynais, varške, dėti į saldžias košes, saldinti glotnučius, tepti ant duonos, daryti sveikuoliškus desertus ar laižyti nuo šaukšto vieną. Pasitelkite savo vaizduotę! Ši datulių karamelė turėtų išsilaikyti šaldytuve gan ilgą laiką, nors ji tikrai niekada neužsistovi.
ŠALTINIAI:
Nutritional and functional properties of dates: a review – PubMed (nih.gov)
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171726/nutrients
Autorius: Dovydas Lukšas
Maistas yra Vaistas platformos kūrėjas, CHEK Instituto Holistinio sveikatingumo ir personalizuotos mitybos specialistas.
TAPK BENDRUOMENĖS NARYS!
Gausi koncentruotą ir naudingą informacją, kuri įkvėps gyventi sveikiau.