Maistas yra Vaistas
burokeliu nauda

Burokėlių nauda ir lengvi receptai kiekvienai savaitei

Burokėliai – viena mano mėgstamiausių šakninių daržovių. Yra kažkas labai įžeminančio, atnaujinančio apie šią daržovę. 

Mano organizmas asmeniškai burokėlius priima labai gerai. Aktyviai sportuojant vartoju taip pat burokėlių sultis. 

Bet šiame straipsnyje apie pačius burokėlius ir jų įspūdingą naudą žmogaus organizmui. Važiuojam! 

16 TOP priežasčių valgyti burokėlius:

1. Turi labai daug antioksidantų

Jie apsaugo nuo laisvųjų radikalų žalos ir neleidžia vystytis chroniškiems sutrikimams, pavyzdžiui, širdies ir kraujotakos ligoms, vėžiui, II tipo diabetui. Burokėliuose yra gausu fitonutrientų, antioksidantų, vitaminų ir mineralų. Burokėliuose yra betalainų, kurie suteikia spalvą ir kartu išreiškia labai stipriais antioksidacines, priešuždegimines savybes.

2. Slopina uždegiminius procesus kūne

Dėl uždegiminių procesų išsivysto daugelis lėtinių ligų. Tie patys uždegiminiai procesai apsunkina jau sergančius žmones, alina organizmą. Lėtinio uždegimo sukėlėjas yra laisvųjų radikalų perteklius, o burokėliuose esantys antioksidantai padeda juos neutralizuoti.

3. Gerina širdies būklę ir kraujotaką

Burokėliuose yra daug naudingųjų maistinių nitratų, kurie veikia vazodiliatoriaus principu – suaktyvina kraujotaką ir mažina kraujo spaudimą. Taip pat mažina oksiduoto cholesterolio kiekį, turi prevencinių savybių nuo insulto.

4. Padeda EFEKTYVIAU vykti detoksifikaciniams procesams kūne

Gerina kepenų veiklą, kurios neutralizuoja įvairius toksinus, skatina mūsų kūno efektyviausio antioksidanto – GLUTATIONO gamybą. Aukštas glutationo kiekis padeda kepenims geriau veikti. Na, o apskritai, sveikos, gerai veikiančios kepenys padeda efektyviai šalinti aplinkos toksinus, teršalus, sunkiuosus metalus ir kitus chemikalus, kurių dabar gausu maiste ir aplinkoje. 

Mažina oksidacinį stresą, riebalų peroksidaciją – šių rodiklių sumažinimas organizmui padeda neužsiteršti ir sklandžiai vykti kitiems svarbiems procesams, kaip organizmo valymosi – detoksifikacijos procesams, fermentų išskyrimui.

5. Gerina smegenų veiklą

Maistiniai nitratai tam tikrais procesais skatina azoto oksido susidarymą, kuris suaktyvina kraujotaką, tad patenka daugiau kraujo ir į smegenis.

6. Burokėliai naudingi virškinimo sistemai

Turi nemažai skaidulinių medžiagų, apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, teigiamai veikia bakterines populiacijas žarnyne. Burokėliai SU ODELE – yra puikus PREBIOTINIS maistas. Prebiotinis maistas veikia kaip kuras auginantis gerųjų bakterijų kolonijas.

7. Gerina sportuojančių ištvermę ir jėgą

Maistiniai nitratai turi teigiamą poveikį ir mitochondrijoms, kurios gamina energiją mūsų kune. Taip pat burokėliai didina ištvermę, sunkumo toleranciją ir padeda raumenų atsigavimui. Pagerėjusi kraujotaka dėl azoto oksido išsiskyrimo (dėl burokėliuose esančių maistinių nitratų), suteikia daugiau deguonies mūsų kūnui ir efektyviau aprūpina maisto medžiagomis – tai ypač svarbu aktyviai sportuojantiems.

8. Padeda mesti svorį

Burokėliai turi skaidulų, suteikia sotumo. Neturi daug kalorijų, bet turi daug būtinų maistinių medžiagų.

9. Mažina besivystančių kūdikių defektų tikimybę

Folio rūgštis, esanti burokėliuose, būtina nėščioms mamoms ir kūdikių sveikam vystymuisi.

10. Teigiamai veikia kvėpavimo takus

Burokėliai veikia kaip Astmos simptomų prevencija.

burokeliu sultys

11. Veikia kaip afrodiziakas ir vyrų sveikatai

Boras, esantis burokėliuose, skatina lytinių hormonų sintezę. Tai padidina libido, vaisingumą, vyrų spermos kokybės parametrus.

Taip pat burokėliai gerina kraujotaką ir kūno aprūpinimą deguonimi. Na, o svarbiausia, azoto oksido susidarymas praplečia kraujagysles. Tai gali skatinti erekciją ir apskritai pagerinti erekcijos kokybę vyrams. 

Tai puikus afrodiziakas. Dar efektyviau veiktų burokėlių sultys. Arba burokėlių ir česnakų ir natūralaus vitamino C kombinacija. Pabandykite įvairiai – bet burokėliai veikia 😉

12. Stiprina imunitetą

Vitaminas C, B grupės vitaminai ir galingi antioksidantai, esantys burokėliuose, gerina žarnyno funkciją, bakterijų populiaciją ir padeda suaktyvinti imunitetą, kovoti prieš bakterijas, virusus ir grybelius.

13. Naudinga akims, regai

Slopina akių degeneracinius simptomus, veikia kaip prevencija prieš kataraktą dėl antioksidantų, kurie mažina lėtinį uždegimo procesą.

14. Gerina kaulų būklę

Turi naudingų mineralų kaip boro, vario, magnio ir kalio. Šie sinergistiškai veikia su kalciu ir kartu stiprina kaulus bei sąnarius.

15. Slopina organizmo senėjimo procesus, jaunina biologinį amžių

Dėl antioksidantų ir polifenolių, kurie padeda išlaikyti organizmą homeostazėje. Taip pat turi medžiagų, kurios skatina optimalią ląstelių funkciją ir regeneraciją, atsinaujinimą

16. Turi PRIEŠVĖŽINIŲ savybių 

Moksliniame tyrime (Thiruvengadam et al., 2022) rasta, jog burokėliai, specifiškai jų antioksidantai ir flavonoidai, turi priešvėžinį poveikį. Jie kovoja prieš prostatos, odos, kepenų, krūties, kasos, plaučių vėžį.

Pagrindinė funkcija – vėžinių ląstelių apoptozės skatinimas (SUSINAIKINIMAS) , AUTOFAGIJOS skatinimas (senų, deformuotų ląstelių šalinimas / transformacija į naujas, SVEIKAS) ir mitochondrijų veiklos gerinimas (vadinasi, SVEIKESNĖ medžiagų apykaita).

Ajurvedoje ir Tradicinėje kinų medicinoje burokėliai nuo senovės buvo naudojami:

• Anemijai
• Širdies sutrikimams
• Kepenų sutrikimams
• Vidurių užkietėjimui
• Nuovargiui
• Emociniam dirglumui
• Nereguliarioms menstruacijoms
• Prieš herpes virusą
• Sumažėjusiam libido

Burokėlių maistinė vertė

Vienas puodelis (136g) burokėlių turi:
58 kalorijas
13g angliavandenių
2.2g baltymų
0.2g riebalų
3.8g maistinių skaidulų

Turi *RPN % (rekomenduojamą paros kiekį):
37% folio rūgšties
19% mangano
9% kalio
7% vitamino C
7% magnio
6% geležies
4% fosforo
5% vitamino B6
11% vario
Taip pat turi šiek tiek tiamino, riboflavino ir cinko.

burokeliu salotos

Receptai su burokėliais

Burokėlių sultys vyrų potencijai

Kaip minėjau anksčiau – burokėlių, česnakų ir natūralaus vitamino C kombinacija.

Eiga:

  1. Išspauskite žalius burokėlius, pusė skiltelės česnako ir įspauskite šlakelį citrinos, apelsino ar kito vitamino C šaltinio.

Ugnės šeimos receptas – burokėlių salotos prie visko!

Šis burokėlių salotų receptas tinka prie beveik kiekvieno mėsiško, žuvies, makaronų ar vegetariško patiekalo kaip garnyras. Mūsų šeimoje jis sukasi kiekvieną savaitę. 

Reikės: virtų burokėlių, svogūnų laiškų, krapų, itin tyro alyvuogių aliejaus, balzamiko acto arba citrinos, druskos, pipirų. 

Eiga:

  1. Supjaustykite burokėlius žiedais arba pusmėnuliais, susmulkinkite svogūnų laiškus ir krapus. Sumaišykite viską.
  2. Įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus, balzamiko acto arba citrinos, įdėkite druskos ir pipirų pagal skonį.

Keptos burokėlių juostelės

Šį receptą prieš metų metus atrado Ugnės mama, o jis vis dar dabar kelia džiugias emocijas kaskart paminėjus!

Reikės: sviesto, aliejaus kepimui, žalių burokėlių, pusės citrinos, druskos, pipirų.

Eiga:

  1. Kruopščiai nuplaukite žalius burokėlius (galite neskusti). Supjaustykite 0.5cm storio juostelėmis – šiaudeliais. Naudokite daržovių pjaustyklę, jei turite. 
  2. Į įkaitintą sviestą įpilkite truputį aliejaus, dėkite kepti burokėlius ant vidutinės ugnies. Berkite žiupsnelį druskos, pipirų. Kepkite 2-3min, karts nuo karto pamaišykite. Burokėliai neturi pilnai iškepti, turi išlikti traškūs. 
  3. Išjunkite ugnį, išspauskite citrinos (negailėkite). Vuolia!

   

ŠALTINIAI:

Full article: A comprehensive review of beetroot (Beta vulgaris L.) bioactive components in the food and pharmaceutical industries (tandfonline.com)

https://www.nutritionvalue.org/Beets,_raw_nutritional_value.html 

Autorius: Dovydas Lukšas
Maistas yra Vaistas platformos kūrėjas, CHEK Instituto Holistinio sveikatingumo ir personalizuotos mitybos specialistas.

dovydas luksas holistikos specialistas 1